Krew może w istotny sposób przyczynić się do znakomitych efektów w leczeniu stomatologicznym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu osocza bogatopłytkowego – czyli preparatu, który przygotowywany jest właśnie na bazie niewielkiej ilości krwi pobranej od pacjenta. W Centrum Stomatologii Dentica Bieleccy już od kilku lat z powodzeniem stosujemy innowacyjną metodę L-PRF™, dzięki której skracamy czas leczenia i zmniejszamy ryzyko powikłań. Kluczowe są tutaj odpowiednie składniki krwi, które mają zbawienny wpływ na odbudowę tkanek.

Współczesna stomatologia opiera się na wielu nowoczesnych rozwiązaniach. Metoda L-PRF™ jest połączeniem najnowszych osiągnięć medycyny i znanej od ponad wieku koncepcji preparatów płytkowych, które wspomagają procesy regeneracyjne tkanek. L-PRF™ to materiał w pełni autogenny, pozyskiwany wyłącznie z krwi pacjenta. Zawiera macierzyste komórki, które przyspieszają gojenie i naturalną odbudowę tkanek – wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki, implantolog z Centrum Stomatologii Dentica Bieleccy w Raciborzu.

Naturalny biomateriał

W celu wytworzenia L-PRF™, krew pacjenta pobierana jest do dedykowanych próżniowych probówek. W zależności od zapotrzebowania na materiał, pobiera się od kilku do kilkunastu probówek, ale jest to całkowicie bezpieczna ilość, którą można pobrać za jednym razem. Probówki trafiają następnie do specjalnej wirówki oddzielającej osocze, a przygotowany w taki sposób materiał poddany zostaje ostatecznej obróbce. Jej celem jest wytworzenie bogatopłytkowego biomateriału, który jest aplikowany w miejsce zabiegowe.

Pozyskany naturalny biomateriał obfituje w czynniki wzrostu oraz specjalne białka – cytokiny, które odgrywają ogromną rolę w procesie odbudowy tkanek. Ich stopniowe uwalnianie się z preparatu naturalnego L-PRF, przyspiesza angiogenezę i gojenie oraz zmniejsza ryzyko powikłań pozabiegowych, takich jak na przykład stany zapalne czy infekcje – tłumaczy dr Bielecki.

Metoda nie tylko w stomatologii

Implantolog z Dentica Bieleccy podkreśla, że metoda L-PRF™ znajduje zastosowanie w wielu zabiegach stomatologicznych, głównie zaś w tych z zakresu chirurgii. Autogeniczny biomateriał znacznie przyspiesza proces regeneracji tkanek w procesie leczenia ubytków kostnych, defektów podniebienia czy augmentacji. Metoda szczególnie jest polecana w implantologii.

Implant zębowy to niewielka tytanowa śruba, która zastępuje korzeń naturalnego zęba. wszczepiany jest w kość wyrostka zębodołowego. Niestety, ta kość często ulega zanikowi, szczególnie wtedy, gdy brak zęba naturalnego nie jest od razu odpowiednio uzupełniony. W takich sytuacjach warto zastosować L-PRF™, która jest nowoczesną, bezpieczną, a przede wszystkim bardzo skuteczną metodą odbudowy kości w zabiegach implantologicznych – podsumowuje dr Aleksander Bielecki.  

Współpracujemy z DKMS!

Krew przyspiesza leczenie i stosowana jest w różnych dziedzinach medycyny, ale przede wszystkim ratuje życie. Centrum Stomatologii Dentica Bieleccy od wielu lat wspiera działalność Fundacji DKMS – międzynarodowej organizacji zaangażowanej w walkę z nowotworami krwi. Misją fundacji jest znalezienie dawcy szpiku dla każdego pacjenta na świecie, który potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych.

Teraz zacieśniamy współpracę jako partner DKMS. Umożliwiamy naszym pacjentom uzyskanie szczegółowych informacji o działalności Fundacji DKMS i idei dawców szpiku. Co jakiś czas chcemy również organizować w naszych gabinetach bezpłatne akcje rejestracji dawców szpiku – informuje Centrum Stomatologii Dentica Bieleccy. Pierwsza taka akcja odbędzie się już w listopadzie.