Zdrowy uśmiech dodaje nam pewności siebie i uroku osobistego. Niestety „ząb czasu” dotyka również naszych zębów i nawet jeśli dbamy o nie, to wraz z wiekiem pojawiają się problemy zdrowotne i estetyczne naszych uśmiechów. Pięknymi i zdrowymi zębami możemy jednak cieszyć się przez całe życie!

DENTICA BIELECCY (zdjęcie JPG) - Olśniewający uśmiech w każdym wieku

Podczas naszego życia spożywamy pokarmy, palimy papierosy, nie doczyszczamy przestrzeni między zębami, przeżywamy przeróżne sytuacje stresowe. Taki styl życia niestety z czasem widać na naszych zębach! Żółknięcie i przebarwienia, ścieranie się zębów i obniżanie się dziąseł, utrata szkliwa, niewielkie ubytki na powierzchniach stycznych zębów, nieprzyjemny zapach z ust – to najczęstsze problemy naszych uśmiechów, które niestety pojawiają się wraz z wiekiem.

Upływający czas nie musi wcale oznaczać utraty pięknego uśmiechu! Współczesna stomatologia zna wiele sposobów na regenerację, poprawę estetyki, a przede wszystkim zdrowia naszych zębów. Dlatego warto stale odwiedzać dentystę i w porę podejmować ewentualne leczenie.

Codzienna higiena

Przebarwienia, zmiany próchnicze czy problemy z dziąsłami są najczęściej efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Chcąc doczyścić zęby i sprawić, by były bielusieńkie, stosujemy więc pasty wybielające i szorujemy zęby! Okazuje się, że tak tylko szkodzimy naszym uśmiechom.

Pasty wybielające mają silne działanie abrazyjne i po prostu niszczą szkliwo zębów. Powinniśmy więc z nimi uważać, a na pewno nie można ich stosować przez dłuższy czas – wyjaśnia lek. stom. Magdalena Bielecka z gabinetu Dentica Bieleccy. Mocne szorowanie zębów niekorzystnie wpływa na szkliwo, ale i dziąsła. – Efektem są dość często recesje dziąseł objawiające się odsłoniętymi szyjkami zębów i nadwrażliwość zębów. Zęby powinniśmy szczotkować, a nie szorować! – przestrzega pani doktor.

Do oczyszczania zębów stosujmy zwykłe pasty do zębów, wzbogacone na przykład kompozycjami ziołowymi, od czasu do czasu możemy sięgnąć po pastę wybielającą. Jeśli mamy problemy z nadwrażliwością zębów, szkliwem czy nieprzyjemnym oddechem, dodatkowo możemy stosować płyny do płukania jamy ustnej. Wybierajmy szczoteczki o średniej twardości, nie zapominajmy też o oczyszczaniu języka i przestrzeni międzyzębowych.

Raz na pół roku!

Aby sprawdzić stan zdrowia zębów i jamy ustnej, powinniśmy odwiedzać dentystę przynajmniej raz na pół roku. Podczas badania kontrolnego lekarz powinien sprawdzić nasze zęby (głównie pod kątem przebarwień i ewentualnych zmian próchniczych), dziąsła (pod kątem prawidłowego ich przylegania do zębów i ogólnego wyglądu) oraz błony śluzowe (pod kątem ewentualnych zmian chorobowych). Dobrze uzupełnić badanie o zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli zdiagnozować niewidoczne gołym okiem zmiany w kości.

W porę zauważone i wyleczone zmiany pozwalają uniknąć problemów zdrowotnych, które nieleczone objawiają się najczęściej bólem zębów. – Pamiętajmy jednak, że zmiany chorobowe w jamie ustnej mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Profilaktyka i podjęte odpowiednio wcześniej leczenie eliminuje więc inne choroby, ale pozwala również uniknąć zaawansowanego leczenia stomatologicznego – przestrzega M. Bielecka.

Niestety wciąż boimy się wizyty u dentysty! Dentofobia sprawia, że stomatologa odwiedzamy dopiero wtedy, gdy już nas boli ząb i trzeba go albo leczyć specjalistycznie, albo po prostu usunąć. Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, to dziś ostateczność! Jeszcze nie tak dawno, wybieraliśmy ekstrakcję zamiast leczenia kanałowego. Dziś leczenie endodontyczne (kanałowe) jest bardzo precyzyjne, bardziej skuteczne i odbywa się podczas jednej wizyty!

Śnieżnobiały uśmiech

Zmiany próchnicze to nic innego jak bakterie, które pojawiają się w następstwie niewłaściwej higieny jamy ustnej i atakują kolejne struktury zęba. I wcale nie mówimy tutaj o skrajnych przypadkach nie mycia zębów! – Bakterie wywołujące próchnicę pojawiają się zazwyczaj w trudnych do oczyszczania szczoteczką przestrzeniach między zębami lub na styku z dziąsłami – tłumaczy stomatolog z Dentica Bieleccy i dodaje: – Dlatego konieczne jest przynajmniej raz w roku profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i płytki nazębnej.

Takie profesjonalne oczyszczanie, które możemy wykonać w gabinecie dentystycznym, to skaling. Polega na rozbijaniu nagromadzonego kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie, czyli polerowanie powierzchni zębów specjalnym preparatem, który usuwa płytkę nazębną i przebarwienia. Po takim precyzyjnym oczyszczeniu, zęby są zdecydowanie czystsze, co widać „gołym okiem”!

Ale jeśli chcemy mieć naprawdę śnieżnobiały uśmiech, to możemy rozważyć wybielanie zębów. Ogólnodostępne preparaty i nakładki wybielające działają jedynie powierzchniowo. – Stosowane w gabinetach preparaty do wybielania zawierają skuteczne, a przy tym bezpieczne stężenie nadtlenku wodoru oraz składniki zwiększające efekty zabiegu i zmniejszające nadwrażliwość zębów. Mogą być stosowane wyłącznie pod okiem lekarza stomatologa – informuje dr Bielecka.

Nie tylko dla celebryty!

A jeśli marzy nam się nie tylko śnieżnobiały, ale prawdziwie hollywoodzki uśmiech, z pewnością powinniśmy zainteresować się współczesną protetyką! Znane od dawna, ale kojarzone wyłącznie z celebrytami licówki – wyrównają zęby i zamaskują nieestetyczne przerwy między nimi (tzw. diastemy). Licówka to bardzo cienki płatek porcelanowy, który naklejany jest na ząb naturalny.

Alternatywą są korony i mosty protetyczne, tyle że są to już rozwiązania, które ingerują w zdrowe tkanki zęba – wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki, protetyk i implantolog z Dentica Bieleccy. Możemy również zdecydować się na „sztuczne zęby”: – Ale to w sytuacji, gdy niestety nie udało się zachować zębów naturalnych, a nie dla samej estetyki! – podkreśla dr Bielecki.

Coraz większą popularność zyskują implanty zębowe. Chociaż są droższe od tradycyjnych protez i mostów protetycznych, to są zdecydowanie bardziej estetyczne i trwałe! – Implant najwierniej naśladuje ząb naturalny, zwłaszcza pod względem funkcji. Tytanowa śruba zastępuje korzeń zęba, a sam ząb odbudowywany jest za pomocą korony lub całego mostu protetycznego – wyjaśnia specjalista z Dentica Bieleccy. – W oparciu o implanty można odbudować pojedyncze zęby, kilka brakujących zębów, a nawet całkowite bezzębie – dodaje A. Bielecki.

Piękne i zdrowe

Piękne i zdrowe zęby może mieć każdy z nas, niezależnie od zasobności portfela i od wieku! Mycie zębów i regularne wizyty kontrolne u dentysty to bowiem podstawa olśniewającego uśmiechu. Zabiegi estetyczne, które oferuje dziś stomatologia, pozwalają natomiast olśniewać uśmiechem nawet, gdy „ząb czasu” odbije na nim swoje piętno.

Warto wiedzieć, że wszechobecny postęp technologiczny dotyczy również stomatologii! Oznacza to, że nowoczesne jeszcze wczoraj rozwiązania, dziś są już bardziej powszechne i dostępne dla każdego, a co za tym idzie – tańsze niż w przeszłości. Na pewno trzeba interesować się nowymi metodami leczenia, o których z pewnością chętnie porozmawia nasz lekarz stomatolog podczas kolejnej wizyty kontrolnej.