Implanty zębowe są coraz powszechniejszą metodą leczenia stomatologicznego. Osoby, które wybrały implanty, doceniają ich trwałość i estetykę, mimo wyższych kosztów leczenia. Czynnik finansowy jest wciąż główną przeszkodą. Powody, dla których warto zdecydować się na implanty zębowe, mogą wyrównać ten rachunek zysków i strat. Poznajmy więc zalety implantów stomatologicznych!

implanty-1

Leczenie implantologiczne może być stosowane zarówno do uzupełniania pojedynczych braków w uzębieniu, jak i bezzębia – czyli całkowitej utraty zębów. Implanty zębowe są więc alternatywą dla mostu protetycznego i tradycyjnej „sztucznej szczęki”.

Implant jest jedyną metodą, która nie maskuje braków zębowych, ale odtwarza naturalne funkcje zęba, łącznie z jego korzeniem – wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki, implantolog i protetyk ze specjalistycznego gabinetu Dentica Bieleccy.

5 powodów, dla których warto zdecydować się na implant zębowy

1.    Nie zmienia się wygląd twarzy, bo kości nie ulegają zanikowi

Kiedy dochodzi do utraty zęba, w jego miejscu dochodzi do stopniowego zaniku kości. To powoduje zmianę kształtu szczęki i żuchwy, co jest uciążliwe dla osób z tradycyjnymi protezami zębowymi. Aby proteza była odpowiednio dopasowana do wyrostka zębodołowego, trzeba ją co jakiś korygować lub wykonywać od nowa. Zanik kości powoduje również przedwczesny starczy wygląd twarzy.

Implant dentystyczny skutecznie hamuje proces zaniku kości. Stymuluje rozwój i dalszy wzrost kości, zapobiega rozchodzeniu się zębów po utracie jednego z nich, a więc zmianom w zgryzie i obniżaniu dziąsła w miejscu utraconego zęba – tłumaczy dr Bielecki. Warto w porę rozważyć implant, gdyż zanik kości postępuje szybko i często właściwy zabieg implantacji musi poprzedzić regeneracja kości.

2.    Nie trzeba szlifować sąsiednich, zdrowych zębów

Aby uzupełnić brak pojedynczego zęba metodami tradycyjnej protetyki, trzeba odpowiednio przygotować sąsiednie przylegające zęby do wstawienia mostu protetycznego – poprzez ich oszlifowanie. Jeśli w przyszłości jeden ze wspierających most zębów będzie uszkodzony, cała konstrukcja może być osłabiona i uszkodzona.

W przypadku implantów, odbudowa jednego zęba jest niezależna od innych zębów. Nie jest konieczne żadne wsparcie przylegających zębów, nie ma więc potrzeby jakiejkolwiek ingerencji w inne, zdrowe zęby – podkreśla implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.

3.    Lepsza funkcjonalność, estetyka i wymowa

Osoby z ruchomymi protezami zębowymi często skarżą się na problemy w codziennym funkcjonowaniu. Luźność protezy powoduje dyskomfort przy jedzeniu czy gryzieniu, a duży ucisk dziąseł często wywołuje ból. Pojawiają się podrażnienia i zapalenia dziąseł. Innym problemem jest odczucie sztuczności w jamie ustnej, które przeszkadza w odbieraniu bodźców smakowych czy swobodnej wymowie.

Implant zębowy najwierniej odtwarza funkcjonalność i estetykę naturalnych zębów. Po całkowitym połączeniu implantów z kością (osteointegracji – przyp. red.), funkcjonują one tak dobrze jak zęby naturalne! Można swobodnie jeść, gryźć, nie ma również problemów z wymową czy z odbieraniem bodźców smakowych – wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki.

4.    Lepsza higiena jamy ustnej

Tradycyjne rozwiązania protetyczne („sztuczne szczęki” i mosty) wymagają specjalnej pielęgnacji. W przypadku implantów zębowych higiena wygląda dokładnie tak samo, jak zębów naturalnych! Wystarczy regularne szczotkowanie i wizyty kontrolne u dentysty.

Trzeba jednak pamiętać, że ząb naturalny posiada warstwę ochronną w postaci włókien kolagenowych tkanki, która zabezpiecza dziąsło przed znikaniem bakterii. Tej naturalnej ochrony nie ma natomiast implant i dlatego trzeba pamiętać o właściwej i regularnej higienie jamy ustnej – przestrzega implantolog dr Bielecki.

5.    Implant jest na całe życie!

Z uwagi na zanik kości tradycyjne protezy trzeba co jakiś czas korygować, nierzadko ulegają one również uszkodzeniom. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, dobrej jakości implant to inwestycja na długie lata!

Czym kierować się przy wyborze implantów?

Cena nie powinna być jedynym kryterium (a na pewno nie decydującym!) przy wyborze implantów zębowych. Decydujmy się na implanty znanych producentów, sprawdzonych w wieloletnich badaniach klinicznych, którzy gwarantują dobrą jakość, dostępność komponentów oraz proponują technologie ułatwiające i przyśpieszające samo leczenie implantologiczne. Przy wyborze gabinetu i lekarza zwróćmy zaś uwagę na odpowiednie doświadczenie i specjalizację medyczną (protetyka, periodontologia, chirurgia stomatologiczna).