Pełne i zdrowe uzębienie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na dobre samopoczucie, ale i zdrowie człowieka. Dlatego, kiedy pojawiają się ubytki w uzębieniu, warto zastanowić się nad wyborem implantów stomatologicznych. Wiedza na temat jakości oferowanych implantów pomocna zaś będzie przy podjęciu decyzji – związanej bądź co bądź z naszym zdrowiem!

 

implanty-1

 

Czym i dla kogo są implanty zębowe?

Implant stomatologiczny to proteza zębowa, najbardziej zbliżona funkcjonalnie do naturalnego zęba. To inaczej sztuczny korzeń – wszczep zastępczego zęba, chirurgicznie zakotwiczony w szczęce, który ma za zadanie utrzymanie go w miejscu. Na implancie umieszcza się łącznik i koronę protetyczną, która wygląda i funkcjonuje jak własny ząb. Implanty zębowe stosowane są zarówno w przypadkach pojedynczego ubytku w uzębieniu, jak i w bezzębiu, gdzie stosuje się całkowitą protezę ruchomą, ale wspartą na kilku implantach.

Pacjent unika kłopotów związanych z klasyczną protetyką (wyjmowanie protez, konieczność szlifowania zębów itp. – przyp. red.), a estetyka takiego uzupełnienia jest po prostu znakomita! – mówi lek. stom. Aleksander Bielecki, specjalista implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.

Po kilkudziesięciu latach stosowania leczenia z użyciem implantów stomatologicznych, statystyki wskazują, że prognoza dla uzębienia opartego na implantach jest tak samo dobra jak dla uzębienia naturalnego.

Jaki implant wybrać?

Obecnie na rynku stomatologicznym istnieje ponad 60 różnych typów implantów, a miliony ludzi na całym świecie mogą wybierać wśród kilkuset firm oferujących produkty do implantologii. W zależności od producenta, różnią się one materiałem, gwarancją jakości i oczywiście ceną.

Postęp i nowoczesne technologie zapewniają pełne dopasowanie implantów do ludzkiego organizmu w zakresie biozgodności i funkcjonalności, co dla pacjenta oznacza, że implanty przyjmują się w sposób naturalny, bez większego ryzyka odrzucenia.

Należy jednak pamiętać, że oferowane na rynku systemy implantologiczne są o różnych poziomach zaawansowania, co wpływa na ich jakość – tłumaczy dr Aleksander Bielecki. Specjalista dodaje, że przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru implantów, należy poważnie zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, które pozwolą przez długie lata cieszyć się komfortem życia z „nowym uzębieniem”.

1.    Cena nie jest najważniejsza!

Bardzo często pacjenci kuszeni są ceną. Warto natomiast zwrócić uwagę, że w większości ofert podany koszt dotyczy jednego z elementów nowego zęba – samego implantu, opracowania protetycznego, łącznika czy też samego zabiegu wszczepienia implantu. – Na pewno cena nie powinna być najważniejszym i jedynym kryterium – podkreśla implantolog z Dentica Bieleccy.

2.    Wszczepienie implantu to proces…

Dr Bielecki przypomina, że leczenie implantoprotetyczne to proces, który składa się z kilku etapów: – Proces ten obejmuje konsultację medyczną, podczas której wykonuje się m.in. badanie tomograficzne, co pozwala na wybór odpowiedniego implantu i komponentu protetycznego. Dopiero później można przejść do chirurgicznego zabiegu wszczepienia implantu – tłumaczy specjalista i dodaje, że nierzadko zdarza się, że zanim implant zostanie wszczepiony, trzeba najpierw zregenerować kość pod taki wszczep.

3.    Szybsze i mniej bolesne wgajanie się implantu?

Nowoczesne systemy implantologiczne oferują nie tylko same implanty, ale również technologie ułatwiające wgajanie się wszczepu, w wyniku których pacjent nie odczuwa dyskomfortu pooperacyjnego. Aby implant uzyskał pełną stabilność w kości, musi się z nią zrosnąć, co trwa do pół roku. Przy wyborze implantów sprawdzonych marek można znacząco skrócić ten okres, nawet do kilku tygodni.

4.    Jakość zapewniona dożywotnio!

Pacjenci wybierający w leczeniu implanty renomowanych firm, działających na rynku od kilkudziesięciu lat,  otrzymują na nie dożywotnią gwarancję. Wybór sprawdzonego produktu jest szczególnie ważny w sytuacjach, kiedy implant z jakichś przyczyn nie wgoił się. Wtedy nie pozostajemy sami z problemem do rozwiązania, gdyż w ramach oferowanej dożywotniej gwarancji na implant otrzymujemy nowy.

Specjaliści w swojej dziedzinie

Kuszeni niską ceną implantu, bardzo często ryzykujemy również własnym zdrowiem! Fachową konsultację lekarską i prawidłowy przebieg leczenia uzyskamy tylko w gabinetach stomatologicznych, które dysponują odpowiednim wyposażeniem i doświadczeniem w przeprowadzaniu zabiegów implantologicznych. Specjalista implantolog – poza szkoleniami, które podnoszą jego wiedzę – powinien posiadać odpowiednią specjalizacją z zakresu stomatologii i doświadczenie zawodowe. Warto wiedzieć, że rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Implantologiczne specjalizacje lekarskie to protetyka i periodontologia.