O szkodliwości palenia papierosów nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Nie namawiajmy również palaczy do porzucenia nałogu, bo do tej decyzji każdy musi sam dojrzeć. Ale przy okazji Światowego Dnia Bez Papierosa, który obchodzić będziemy 31 maja br., zwróćmy uwagę na higienę jamy ustnej. Tu dochodzi do „pierwszego starcia” dymu tytoniowego i zawartych w nim toksyn z naszym organizmem.

Jama ustna to pierwsze starciu tytoniowego dymu z naszym organizmem.
Dlatego zadbajmy o jej właściwą higienę!

Dym tytoniowy zawiera bardzo silne toksyny, które negatywnie oddziałują na cały nasz organizm. W jamie ustnej powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych dziąseł, osłabiają szkliwo zębów i podrażniają śluzówki. Przyczyniają się do próchnicy, szczególnie zaś próchnicy korzeni zębów, które często są u palaczy odsłonięte. To z kolei skutek oddziaływania toksyn z tytoniu na dziąsła, wywołujących nie rzadko choroby przyzębia, co skończyć się może nawet utratą zębów!

Dentyści nie mają wątpliwości, że leczenie zębów i przyzębia u osób palących papierosy przebiega dłużej, a i efekty zabiegów utrzymują się krócej. – Zęby są wciąż narażone na działanie szkodliwych substancji, co wywołuje dalsze zmiany w już wyleczonych zębach i przebarwienia w zastosowanych wypełnieniach ubytków. Dlatego niezwykle ważna jest codzienna higiena jamy ustnej – podkreśla lek. stom. Magdalena Bielecka ze Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego Dentica Bieleccy.

Zęby powinniśmy szczotkować (nie szorować!) szczoteczkami o średniej twardości. Zwróćmy również uwagę na technikę szczotkowania, która ma wpływ na powstawanie ubytków w szkliwie i dalej zmian próchniczych. Dla palaczy polecana jest np. technika roll, czyli obrotowo-wymiatająca. Do higieny jamy ustnej stosujmy pasty i preparaty zawierające fluor, które zabezpieczą powstałe już mikroubytki w szkliwie czy odsłonięte korzenie zębów przed próchnicą. – Pasty wybielające tak, ale pamiętajmy, że działają one abrazyjnie i długotrwałe ich stosowanie uszkadza szkliwo, przyczyniając się do powstawania nadwrażliwości i próchnicy – radzi dr Bielecka. Pamiętajmy także o oczyszczaniu języka, który jest świetnym miejscem dla rozwoju bakterii! Do oczyszczania języka stosujmy specjalne szczoteczki lub też szczoteczki, którymi czyścimy zęby.

SONY DSC

– Stale kontrolujmy stan zdrowia zębów i jamy ustnej! – apeluje lek. stom. Magdalena Bielecka
z Dentica Bieleccy,
przy okazji Światowego Dnia Bez Papierosa

Poza codzienną higieną jamy ustnej, powinniśmy również zadbać o regularne wizyty kontrolne u dentysty. Niegroźnie wyglądająca biała czy czerwona zmiana na wardze, policzkach czy dziąsłach może być początkiem choroby nowotworowej. W porę wyleczona może nam nawet uratować życie! Stała opieka stomatologiczna pozwoli również w odpowiednim momencie podjąć leczenie ewentualnych chorób przyzębia, niestety opornych do leczenia u palaczy. Nie leczona choroba przyzębia skutkuje szybkim ubytkiem kości, co objawia się rozchwianiem zębów, a w końcu ich utratą!

Jeśli palimy papierosy, to nie bójmy się fotela dentystycznego i stale kontrolujmy stan zdrowia zębów i jamy ustnej! – apeluje lek. stom. Magdalena Bielecka z Dentica Bieleccy, przy okazji Światowego Dnia Bez Papierosa.

Światowy Dzień Bez Papierosa
Obchodzony na całym świecie co roku 31 maja, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia papierosów. Natomiast w trzeci czwartek listopada, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, obchodzony jest również Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Ile palimy tytoniu?
Jak podają statystyki WHO, obecnie na świecie co trzecia osoba po 15. roku życia pali tytoń (około 1,3 mld), podobnie w Polsce (około 27% osób po 18. roku życia), czyli około 9,3 mln Polaków. Co 10 sekund na świecie umiera człowiek z powodu choroby wywołanej paleniem tytoniu.

dziennik_pl_logo

Polecamy również artykuły, które powstały we współpracy Dentica Bieleccy i redakcji Dziennik.pl – w ramach akcji „Rzuć palenie!”:

Piękne zęby i papierosy? Duet niemożliwy! Jak palenie rujnuje zęby>>

Uśmiech jak nowy. Palacz też może wybielić zęby>>

Od papierosa do bezzębnego uśmiechu. Dentysta wyjaśnia>>